• Przedszkole Miejskie nr 35 – odwiedziny przedszkolaków w szkole i uczniów w przedszkolu, udział we wspólnych imprezach, wycieczkach
  • Parafia NMP Częstochowskiej- wspólna organizacja imprez środowiskowych, wyjazdy naszych uczniów pod patronatem parafii
  • Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w warszawie, Zarząd Okręgu Śląskiego ŚZŻAK w Katowicach, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Sosnowiec – pomoc przy utworzeniu pierwszego na terenie Sosnowca Klubu Historycznego  im. Armii Krajowej, udział we wszystkich uroczystościach organizowanych przez szkołę oraz klub historyczny, udział przedstawicieli szkoły w uroczystościach miejskich, spotkaniach opłatkowych.
  • Wydział Zdrowia – organizacja Świetlicy Socjoterapeutycznej przy szkole, prowadzenie programów profilaktycznych na terenie szkoły np. „Kiszone ogórki”, zajęcia warsztatowe dla uczniów, nauczycieli i rodziców prowadzone przez Stowarzyszenie EPSILON – Centrum Edukacji i Profilaktyki
  • Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 w Sosnowcu -  organizacja zajęć pozalekcyjnych, pomoc w przygotowaniu uroczystości, wspólne konferencje.
  • Miejska Biblioteka Publiczna (Filia w Porąbce) - konkursy czytelnicze, lekcje biblioteczne, udział uczniów w zajęciach plastycznych
  • Zarząd Wspólnot Gruntowych- pomoc przy wydaniu monografii szkoły, udział w uroczystościach okolicznościowych organizowanych przez szkołę, udostępnianie uczniom przez Panią Zofię Chlebowską – członka Wspólnot Gruntowych Sali widowiskowej w Domu Gromadzkim.
  • Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej Sosnowiec-Porąbka – udział strażaków w festynach rodzinnych połączone z prelekcją i pokazem sprzętu gaśniczego, zwiedzanie remizy strażackie, poznanie Centrum dowodzenia.
  • Krzysztof Hajewski – administrator strony internetowej Krystoforus
  • Drukarnia Wieloformatowa Agencja Reklamy TABASCO – wykonywanie tablic pamiątkowych, reklam.
  • Schronisko dla bezdomnych zwierząt - organizowanie zbiórek żywności dla zwierząt
  • „Dziennik  Zachodni”- artykuły opisujące ważne wydarzenia z życia szkoły
  • Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu- realizacja programu „Pola Nadziei”
  • Towarzystwo „Nasz Dom”- organizator akcji „Góra grosza”
  • Dom Opieki Społecznej nr 1 w Sosnowcu- uczniowie cyklicznie odwiedzają podopiecznych
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Sosnowcu
  • UNICEF  Polska - projekty humanitarne
  • Komenda Miejska Policji (współpraca z dzielnicowym) i Wydział Ruchu Drogowego
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
  • Sąd Rodzinny Wydział  IV w Sosnowcu
  • Sosnowiecki Oddział PCK
  • Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Sosnowcu
  • Muzeum Miejskie w Sosnowcu
  • Teatr Zagłębia w Sosnowcu-udział w spektaklach i lekcjach teatralnych
  • Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie - udział w spektaklach i lekcjach teatralnych
  • Kuratorium Oświaty w Katowicach, KO - Delegatura w Sosnowcu, Urząd Miasta w Sosnowcu, Wydział Edukacji,  Wydział Ochrony Środowiska
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu – uczestnictwo w programie  „Mleko w szkole”
  • Agencja Rynku Rolnego, Andersen Poland – uczestnictwo w programie „Owoce w szkole”
  • Biuro Podróży „Lubatur” – organizacja zielonych szkół.

Współpraca z naszymi partnerami wpływa korzystnie na proces uczenia się uczniów. Rozwija ich empatię, pozwala zaprezentować mocne strony i talenty, stwarza możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego, obcowania z kulturą i nabywania nowych umiejętności.
Szkoła ze swej strony udostępnia mieszkańcom dzielnicy boiska, plac zabaw, pomieszczenia na wybory, spotkania z radnymi i szkolenia oraz organizuje imprezy środowiskowe (festyny, „majówki”).