Projekt „Bezpieczniki Taurona"

W styczniu 2014 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu „Bezpieczniki Taurona”.

Celem "Bezpieczników TAURONA" jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.

Na program składają się trzy kluczowe elementy:

• zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników TAURON Dystrybucji w przedszkolach i szkołach podstawowych zgłoszonych do projektu
  • konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, którego laureaci pojadą do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a szkoły otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe
  • objazdowe miasteczka edukacyjne, które odwiedzą Wrocław, Katowice, Kraków, Opole.

"Bezpieczniki TAURONA” patronatem objął Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Bliższych informacji odnośnie projektu udziela Pani Agnieszka Rokita.

Realizacja programu:

2018 r

11 maja w ramach realizacji programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” uczniowie klas IV a oraz IV b uczestniczyli w prelekcji dotyczącej bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.

Pomimo stosowania najnowszych zdobyczy technologicznych w budowie sieci elektroenergetycznych, coraz lepszych zabezpieczeń instalacji elektrycznych w budynkach i domowych sprzętów elektrycznych, zagrożenia nie da się całkowicie wyeliminować. Częstą przyczyną porażenia prądem jest brak wiedzy lub też świadome lekceważenie zasad bezpieczeństwa przez dzieci i dorosłych.

Aby wypadków związanych z energią elektryczna było jak najmniej należy wiedzę jak umiejętnie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z prądem przekazywać już najmłodszym dzieciom.

W czasie zajęć technicznych uczniowie klasy IV a oraz IV b obejrzeli prezentacje multimedialną w której omówiono: historie elektryczności, skąd się bierze prąd, kiedy powstała pierwsza elektrownia na świecie, kto wymyślił i skonstruował pierwszą żarówkę, zapoznano z odnawialnymi źródłami energii, dzieci dowiedziały się do czego przydatny jest prąd, jak korzystać bezpiecznie z instalacji elektrycznych, jak udzielić pierwszą pomoc dla osoby porażonej prądem.

Każdy uczeń otrzymał zeszyt: „Bezpieczniki Taurona” oraz upominek w postaci latarenki do komputera. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami i z dużym zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki i rebusy znajdujące się w zeszycie „Bezpieczniki Taurona”.

Dzięki zajęciom uczniowie podnieśli swoją świadomości właściwego korzystania z urządzeń elektrycznych.

Organizatorem prelekcji na terenie naszej szkoły była Pani Agnieszka Rokita.

2016 r

29 stycznia kolejny raz odbyły  zajęcia edukacyjne „Bezpieczniki TAURONA Włącz dla dobra dziecka”. Tym razem uczestnikami programu byli uczniowie klasy Ia i Ib.

Celem zajęć była edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało upominek.

2015 r

Brak odpowiedniej wiedzy na temat zasad właściwego korzystania z energii elektrycznej jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci.

24 kwietnia już po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Bezpieczniki Taurona włącz dla dobra dziecka” prowadzonych przez pracowników Tauron Polska Energia.

W ramach programu uczniowie klas I-III dowiedzieli się czym jest prąd elektryczny, w jaki sposób powstaje i dociera do domów jakie urządzenia zasila oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych.

2014 r

W ramach realizacji programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA, w dniu 11 kwietnia nasza szkoła gościła pracownika firmy TAURON Dystrybucja S.A, który przeprowadził prelekcję dla uczniów klas I – III.

Wykorzystując film edukacyjny oraz planszę „Droga energii elektrycznej”, w sposób fachowy zaprezentował jej występowanie w przyrodzie i nie tyko. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się: skąd się bierze prąd, jak prawidłowo używać urządzeń zasilanych energią elektryczną, jak zachować się w trakcie burzy czy awarii energetycznej. Na zadawane pytania, dzieci bardzo konkretnie odpowiadały, wykazując się dużą wiedzą w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń zasilanych energią elektryczną, a także znajomością zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Ponadto zajęcia te pozwoliły także zwiększyć świadomość najmłodszych w zakresie rozsądnego gospodarowania energią elektryczną. Uczniowie wychodzili z prelekcji nie tylko z nowymi doświadczeniami i wiadomościami, ale z małym upominkiem, który ufundowała TAURON Dystrybucja S.A. Otrzymane zeszyty edukacyjne wraz z długopisami, pozwolą dzieciom bliżej poznać prąd – naszego uczynnego przyjaciela, przenieść się w świat elektryczności podczas zajęć lekcyjnych.