Szkoła Podstawowa Nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu

Projekt „Bezpieczniki Taurona"

W styczniu 2014 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu „Bezpieczniki Taurona”.

Celem "Bezpieczników TAURONA" jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.

 

Na program składają się trzy kluczowe elementy:

  • zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników TAURON Dystrybucji w przedszkolach i szkołach podstawowych zgłoszonych do projektu
  • konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, którego laureaci pojadą do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a szkoły otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe
  • objazdowe miasteczka edukacyjne, które odwiedzą Wrocław, Katowice, Kraków, Opole.

"Bezpieczniki TAURONA” patronatem objął Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Bliższych informacji odnośnie projektu udziela Pani Agnieszka Rokita.

 

Realizacja programu:

 

2016 r

29 stycznia kolejny raz odbyły  zajęcia edukacyjne „Bezpieczniki TAURONA Włącz dla dobra dziecka”. Tym razem uczestnikami programu byli uczniowie klasy Ia i Ib.

Celem zajęć była edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało upominek.

 

2015 r

Brak odpowiedniej wiedzy na temat zasad właściwego korzystania z energii elektrycznej jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci.

24 kwietnia już po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Bezpieczniki Taurona włącz dla dobra dziecka” prowadzonych przez pracowników Tauron Polska Energia.

W ramach programu uczniowie klas I-III dowiedzieli się czym jest prąd elektryczny, w jaki sposób powstaje i dociera do domów jakie urządzenia zasila oraz jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych.

 

2014 r

W ramach realizacji programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA, w dniu 11 kwietnia nasza szkoła gościła pracownika firmy TAURON Dystrybucja S.A, który przeprowadził prelekcję dla uczniów klas I – III.

Wykorzystując film edukacyjny oraz planszę „Droga energii elektrycznej”, w sposób fachowy zaprezentował jej występowanie w przyrodzie i nie tyko. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się: skąd się bierze prąd, jak prawidłowo używać urządzeń zasilanych energią elektryczną, jak zachować się w trakcie burzy czy awarii energetycznej. Na zadawane pytania, dzieci bardzo konkretnie odpowiadały, wykazując się dużą wiedzą w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń zasilanych energią elektryczną, a także znajomością zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Ponadto zajęcia te pozwoliły także zwiększyć świadomość najmłodszych w zakresie rozsądnego gospodarowania energią elektryczną. Uczniowie wychodzili z prelekcji nie tylko z nowymi doświadczeniami i wiadomościami, ale z małym upominkiem, który ufundowała TAURON Dystrybucja S.A. Otrzymane zeszyty edukacyjne wraz z długopisami, pozwolą dzieciom bliżej poznać prąd – naszego uczynnego przyjaciela, przenieść się w świat elektryczności podczas zajęć lekcyjnych.