Szkoła Podstawowa Nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu

Program "Akademia Bezpiecznego Puchatka"

logo puchatek

 

Pierwszy dzień w szkole to wielkie wydarzenie dla każdego dziecka. Wkracza ono w zupełnie nową rzeczywistość, która wymaga od niego większej samodzielności i odpowiedzialności. Okres szkoły to czas wspaniałej przygody: poznawania świata, zawierania nowych znajomości, zdobywania ważnych umiejętności. Przed Pierwszoklasistami zupełnie nowe wyzwania, pierwsze sukcesy i podejmowane bez rodziców decyzje. Ten okres to z pewnością dobra okazja, by porozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie.


„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Poprzez zabawę przekażemy dzieciom niezbędną wiedzę o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy i korzystania z Internetu. Dodatkowo  program został rozbudowany o treści związane z przydatną dla dzieci tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności.
Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest zadaniem długofalowym i wymagającym dużego zaangażowania ze strony rodziców, jak i nauczycieli. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji uda nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa. 

 

Realizacja programu:

Od września dzieci uczestniczyły w lekcjach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane, merytoryczne materiały edukacyjne. Po wypełnieniu książeczki edukacyjnej, spotkaniu z policjantem i licznych rozmowach uczniowie przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie.

Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie został zrealizowany już po raz czwarty. Jego głównym celem było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy pierwszoklasistów, zdobytej podczas zajęć realizowanych w ramach „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

W ramach Testu, najmłodsi uczniowie podczas lekcji, z pomocą nauczyciela odpowiadali na pytania umieszczone na stronie www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele. Po zakończeniu testu, każdy jego uczestnik otrzymał informację zwrotną z uzyskanym wynikiem oraz mógł sprawdzić, gdzie i dlaczego popełnił błąd, a także jaka jest poprawna odpowiedź na dane pytanie. Na wszystkie 15 pytań bezbłędnie odpowiedziało 80% spośród wszystkich dzieci uczestniczących w Teście w naszej szkole.

Test wykazał, że nadal szczególnie ważna jest edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa na drodze i w Internecie. Pierwszoklasiści mieli największe problemy z pytaniami dotyczącymi  ujawniania swoich danych podczas rozmów z nieznajomymi w Internecie oraz  wyboru  prawidłowej strony drogi lub pobocza, którą powinno się poruszać. Uczniowie doskonale poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi stosowania elementów odblaskowych oraz zasad związanych z sygnalizacją świetlną. Wiedzieli również, gdzie szukać wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach oraz kto najlepiej odpowie na ich pytania w tym zakresie.